Title
Výzkum standardů sypkých hmot – hmota, vlastnosti, procesy
Code
SP2011/155
Solver
Supervisor
prof. Ing. Jiří Zegzulka, CSc.
Solution period
01. 01. 2011 - 31. 12. 2011
Summary
V Evropské unii mají být v roce 2013 zveřejněny první výsledky rozsáhlého projektu k vytvoření příznivého inovačního prostředí pro aplikace programu DEM. Současně probíhá rozsáhlý základní výzkum na kterém se podílí i výzkumný tým Laboratoře sypkých hmot (LSH®), VŠB-TU Ostrava. Jedná se o definice a vytvoření srovnávacích standardů partikulárních hmot, k validaci modelů a simulacím procesů partikulárních hmot. http://www.efce.info/Working+PartiesMechanics+of+Particulate+SolidsValidation+of+DEM.html
První část projektu byla v ČR zakončena zveřejněním překladu standardů EFCE a vytvořením prostředí na VŠB-TU Ostrava pro výzkum partikulárních hmot v oblasti v rámci ČR.http://www.efce.info/Working+Parties/Mechanics+of+Particulate+Solids/Technical+Projects.html
Z důvodů zachování současného náskoku LSH®, a tím VŠB-TUO v základním i aplikovaném výzkumu v rámci ČR a vytvoření dobrých předpokladů pro inovační výzkum v rámci podpory doktorských prací i studentských projektů je nutné vytvoření obecnějších simulačních modelů v oblasti kroucení sypké hmoty a jejího pohybu na dopravních pásech a korečkových elevátorech.
V případě poskytnutí podpory budou v rámci řešení vytvořeny simulační modely a verifikační fyzické modely několika výchozích principů se kterými se setkáváme při procesech charakterizujících dění v sypkých hmotách a se sypkými hmotami.
Modely napomohou k podstatnému zkvalitnění doktorských prací a podpoře publikační činnosti. Dále má o výstupy z měření na simulačních modelech zájem řada firem, což nepochybně zvýší atraktivitu našich prací a doktorandů při hledání jejich přiměřeného uplatnění ve výzkumu a praxi.
Team of the project
doc. Ing. Robert Brázda, Ph.D.
prof. Ing. Jan Nečas, Ph.D.
doc. Ing. Jiří Rozbroj, Ph.D.
Ing. Jan Vyletělek, Ph.D.
Ing. Martin Žídek, Ph.D.
Ing. Jan Blokeš
prof. Ing. Jiří Zegzulka, CSc.
Goal of the project
1) Fyzické modely k verifikaci simulací
2) Databáze simulací dějů a procesů sypkých hmot na dopravních a procesních zařízeních
3) Spolupráce se zahraničními a průmyslovými partnery na poli simulací specifických úloh
4) Publikování v recenzovaných a impaktovaných časopisech
5) Možnost uplatnění výstupů výzkumu v oblasti patentově právní oblasti